“APA Media Group”un layihəsi olan APA Jurnalist Məktəbi növbəti təlim kursuna start verib.
APA xəbər verir ki, məktəbin təlimçiləri Əməkdar jurnalist Qabil Abbasoğlu və Azərbaycan Televiziyası (AzTV) Akademiyasının prorektoru, Media və İnformasiya Savadlılığı mərkəzinin rəhbəri, Ph.D Almaz Mahmuddur.
Jurnalistikanı öyrənmək istəyənlər üçün imkan
“APA Media Group”un Baş redaktoru Nurşən Quliyev qeyd edib ki, məktəbi təşkil etməkdə əsas məqsəd jurnalistikanın sirlərini öyrənmək istəyənlərə imkan yaratmaqdır:
“Əvvəlki təlim kursunda özünü təsdiqləmiş tələbələrin bir neçəsi hazırda “APA Media Group”la əməkdaşlıq edir. Biz tələbələrə təlim keçmək, bacarıqlarını formalaşdırmaqla yanaşı, iş imkanı da yaradırıq. Əsas vəzifə sizin üzərinizə düşür. Nə qədər nizam-intizamlı olsanız, təlimlərdə davamlı iştirak etsəniz, daha çox şey öyrənəcəksiniz. Təlimin nəzəri və praktik tərəfləri var. Öyrənmək, bilik və bacarıqlarınızı inkişaf etdirmək üçün hər cür şərait yaradılıb. Yekunda kursu bitirənlərə sertifikat təqdim olunacaq. Bu sertifikat sizin bioqrafiyanızda mühüm rol oynayacaq. Bizim təlimləri bitirib başqa media qurumlarda çalışanlar da var. Təlimlərə ciddi yanaşmağınız lazımdır. Bu, inkişafınız və karyera qura bilməyiniz üçün vacibdir. Onu da qeyd edim ki, media sahəsində tanınmış mütəxəssislər də təlimə cəlb olunacaqlar, bilik və bacarıqlarını sizinlə bölüşəcəklər”.
Praktiki tədris və iş imkanları
Qabil Abbasoğlu isə qeyd edib ki, APA Jurnalist Məktəbinin ötən təlim kursunu bitirənlərin 45 faizi müxtəlif media qurumlarında işlə təmin olunub: “Məktəbi yaratmaqda məqsədimiz sizi real jurnalistikanın özü ilə tanış etməkdir. Birinci dərsimiz nəzəridir, yəni jurnalistikaya girişdir, tanışlıq məqsədi daşıyır. Diqqətinizə çatdırım ki, burada əsl redaksiya mühiti yaranacaq, real proseslər əsasında xəbərlər, reportajlar hazırlayacaqsınız”.
Qabil Abbasoğlu bildirib ki, budəfəki kursa 186 nəfər müraciət edib: “Onların içindən siz seçilmisiniz. Təlim prosesində davamiyyətə əməl edib məsuliyyətli olmaq lazımdır. Jurnalist olmaq istəyirsinizsə, bizi çox çətin, ciddi, eləcə də maraqlı dövr gözləyir. Jurnalistika sahəsində önəmli addım atacaqsınız. Bu şəraiti yaratdığı üçün “APA Media Group”a təşəkkür edirik”.
Qısamüddətli məktəblər universitetlərlə müqayisə olunur
Almaz Mahmud APA Jurnalist Məktəbinin yaranmasının çox gözəl təşəbbüs olduğunu bildirib: “Çox sevinirəm ki, APA Jurnalist Məktəbi yaranıb. Əvvəl deyirdilər, dörd illik bakalavr jurnalistikanı öyrənməyə bəs edir. Ancaq indi deyirlər, üç-dörd aylıq məktəb olsa, bəsdir. Artıq belə məktəblər universitetlərlə müqayisə olunur. Onlardan biri də APA Jurnalist Məktəbidir”.
APA Jurnalist Məktəbi
Qeyd edək ki, APA Jurnalist Məktəbi ötən ilin noyabrında fəaliyyətə başlayıb. 3 ay davam edən təlim kursuna 26 nəfər seçilib, 21 nəfər məktəbin məzunu olub.
Xatırladaq ki, təlimlər həftədə 3 dəfə müəyyən olunmuş proqram üzrə aparılacaq. APA Jurnalist Məktəbində daimi təlimçilərlə yanaşı, hər həftə tanınmış jurnalistlər, blogerlər, yeni media mütəxəssisləri təlim iştirakçıları ilə öz təcrübələrini bölüşəcəklər.

В Школе журналистики АПА начался очередной учебный курс.
Как передаёт AПA, наставниками в школе журналистов являются Заслуженный журналист Габиль Аббасоглу и проректор Академии Азербайджанского телевидения (AzTV), руководитель Центра медиаграмотности и информационной осведомлённости, доктор наук Алмаз Махмуд.
Возможность для тех, кто хочет изучать журналистику
Главный редактор “APA Media Group” Нуршан Гулиев отметил, что основная цель организации школы — предоставить возможность тем, кто хочет овладеть азами журналистики: «Несколько студентов, успешно проявивших себя на предыдущем учебном курсе, в настоящее время сотрудничают с “APA Media Group”. Мы не только обучаем участников, помогая им развивать профессиональные навыки, но и создаём для них реальные возможности трудоустройства. Основная ответственность лежит на вас: чем дисциплинированнее вы будете, чем активнее примете участие в занятиях, тем больше сможете узнать.Курс включает как теоретическую, так и практическую части. Созданы все условия для обучения, развития знаний и умений. По завершении курса выпускникам будет вручён сертификат, который сыграет важную роль в вашей профессиональной биографии. Есть участники наших курсов, которые сегодня работают в других средствах массовой информации.Очень важно серьёзно относиться к обучению — это залог вашего развития и построения карьеры. Отмечу также, что к обучающему процессу будут привлечены известные специалисты в области медиа, которые поделятся с вами своими знаниями и опытом».
Практическое обучение и карьерные возможности
В свою очередь, Габиль Аббасоглу отметил, что 45% выпускников предыдущего курса Школы журналистики AПA были трудоустроены в различных медиаструктурах: "Цель создания этой школы — познакомить вас с настоящей, живой журналистикой. Первое занятие будет теоретическим — это своего рода введение в профессию, ознакомительная часть. Обращаю ваше внимание: здесь будет создана настоящая редакционная среда, вы будете готовить новости и репортажи на основе реальных процессов".
Габиль Аббасоглу сообщил, что на нынешний курс подали заявки 186 человек:
«Из них были отобраны именно вы. Важно соблюдать посещаемость и проявлять ответственность в ходе обучения. Если вы действительно хотите стать журналистами, нас ждёт непростой, серьёзный, но вместе с тем интересный путь. Вы сделаете важный шаг в сфере журналистики. Благодарим “APA Media Group” за созданные условия».
Краткосрочные школы сравнивают с университетами
Алмаз Махмуд назвала создание Школы журналистики AПA прекрасной инициативой: «Я очень рада, что Школа журналистики AПA была создана. Раньше говорили, что четырёхлетнего бакалавриата достаточно, чтобы освоить профессию журналиста. А теперь утверждают, что и трёх-четырёхмесячного курса вполне хватает. Сегодня такие школы уже сравнивают с университетами. И одной из них является Школа журналистики AПA».
Школа журналистики AПA
Отметим, что Школа журналистики AПA начала свою деятельность в ноябре прошлого года. В трёхмесячный учебный курс были отобраны 26 участников, из которых 21 успешно завершил обучение и стал выпускником школы.
Напомним, что занятия будут проводиться три раза в неделю по утверждённой программе. Наряду с постоянными наставниками, в Школе журналистики AПA каждую неделю с участниками будут делиться своим опытом известные журналисты, блогеры и специалисты по новым медиа.